Intro ku kryptickým krížovkám

mišof, 2025


Disclaimer

Toto je work in progress, posledný update bol 2025-07-09. Silne ocením ľubovoľné komentáre, bugreporty a všetko podobné. Píšte cez ľubovoľnú formu instant messagingu alebo mailom na @algo.sk.

Čo je to cryptic crossword?

V Čechách aj na Slovensku máme pomerne dlhú (a pomerne obskurnú) tradíciu autorských slovných hádaniek. Aj ak ste sa nepohybovali v okolí krížovkárskej komunity, určite ste už narazili aspoň na nejaké z nich. Napríklad skoro isto viete, čo je to prešmyčka, a možno ste ešte občas niekde stretli nejakú zámenku alebo niečo podobné. Pamätníci šifrovacích hier napr. jednu stretli tu: https://bedna.org/2006/sifry/4. Takýchto hádaniek existuje ešte aspoň 30 ďalších menej známych typov.

Všetky tieto hádanky majú spoločné to, že riešiteľ musí zo zadaných vstupov (tzv. náznaku) zadaným, pomerne presne špecifikovaným spôsobom (napr. v prešmyčke preusporiadaním písmen, v zámenke nahradením jedného písmena iným, v iných typoch napr. zmenou i na y, vložením citoslovcí, …) vyrobiť želaný výsledok. Tu sú nejaké linky s viac informáciami o takýchto hádankách a príkladmi: SK, CZ.

Anglické cryptic crossword sú niekde na pol ceste medzi takýmito hádankami a klasickou krížovkou. Má to obrazec a legendu ako klasická krížovka (presnejšie, u nás takéto obrazce používa tzv. kris-kros), aj to funguje tak, že z legendy určujete, čo do tej krížovky vpísať. Len teda v legende je každá indícia jedna taká samostatná hádanka. Tieto indície majú pomerne striktné pravidlá, ako fungujú. Je to v podstate taký nový jazyk 🙂

Základný princíp cryptic clues

Cryptic clues vyzerajú ako syntakticky korektné vety… lenže keď takúto vetu prečítate v legende krížovky a netušíte nič o tom, ako cryptics fungujú, tak nebudete mať ani šajnu, že čo je riešením. Keď napr. stretnete v legende indíciu “Go near scattered fruit (6)” tak vám nepomôže, že viete po anglicky a rozumiete, že vám tá veta káže ísť do blízkosti rozsypaného ovocia. Ja predsa nechcem nikam chodiť, ja chcem slovo do krížovky! Kde tam je?

Základné pravidlo kryptických indícií: Každá1 cryptic clue sa dá niekde (medzi slovami) rozstrihnúť na dve časti. Jedna časť bude klasická krížovková definícia. Druhá časť bude slovná hračka (wordplay), ktorej riešením je to isté slovo ktoré definuje definícia.

Cieľom hry teda bude nájsť spôsob, ako dokopy celú indíciu prečítať ináč ako tým prvoplánovým spôsobom. Pri správnom čítaní indície dostaneme vetu, ktorá nám hovorí aj definíciu hľadaného slova, aj akýsi recept na jeho výrobu. Súčasťou tejto hry je teda prísť na to, kde presne strihať, a potom spraviť wordplay tak, aby nám z neho vyšlo riešenie pasujúce na priamu definíciu.

Napr. vyššie uvedená indícia nám pri správnom čítaní hovorí, že slovo pasujúce na definíciu "fruit" vieš dostať tak, že správne vykonáš recept "go near scattered".

(Ak ti tento recept nič nehovorí a stále netušíš, aké ovocie teda máme dostať, nič sa neboj, čoskoro sa k tejto indícii ešte vrátime.)

Dôležité je zapamätať si, že z vyššie uvedeného vyplýva, že priama definícia vždy bude buď na začiatku alebo na konci celej indície.

Príklad klasickej indície:

Riešime klasickú krížovku a niektorom riadku stretneme indíciu "Exchange (6)", teda chceme nejaké slovo znamenajúce "exchange" na 6 písmen.
Zo slov idúcich zvislo už poznáme nejaké písmená riešenia: "_ W _ _ C _".
Čo by ste do tohto riadku doplnili?

Rozbaľ riešenie

Vhodným synonymom slova "exchange", ktoré pasuje na písmená, čo máme, je slovo SWITCH.

Príklad kryptickej indície:

Keby ste sa v tej istej situácii ocitli pri riešení kryptickej krížovky, všetko by vyzeralo rovnako, až na samotnú indíciu. Tá by mohla mať napríklad nasledovný tvar: "Enchanting woman follows opening of stock exchange (6)"

Rozbaľ riešenie

Keď si indíciu len priamo prečítame, tak nám v hlave vznikne predstava krásnej ženy sledujúcej otvorenie burzy. Táto predstava nemá nič spoločné s riešením.

Čitateľ neznalý pravidiel tam aj skončí a nič nebude chápať. My ale už vieme, že kryptické indície sú naschvál formulované tak, aby vyzerali ako zmysluplné vety, ale správne ich treba čítať ináč. Celá táto veta sa musí dať niekde rozstrihnúť tak, aby sme dostali na jednej strane wordplay a na druhej priamu definíciu.

Skúsený riešiteľ vyskúša pár možností a nájde tú správnu: nedáme sa odradiť tým, že "stock exchange" je fráza znamenajúca burzu, spokojne indíciu rozstrihneme medzi "stock" a "exchange".

Na jednej strane sme takto dostali tú istú definíciu ako v klasickej krížovke: slovo "exchange". Ak sme si istí, že toto je ozaj tá správna definícia, tak môžeme rovno vpísať do krížovky SWITCH podľa nej.

A čo teda s tým zvyškom vety? Ako funguje wordplay? Tento konkrétny sa správne číta nasledovne:

Existuje celá sada zaužívaných pravidiel toho, čo sa môže a čo nie. V ďalšom texte sa zoznámime s väčšinou základných typov slovných hračiek, ktoré sa bežne v takýchto kryptických indíciách používajú. Nepokryje to ani zďaleka všetko, ale dostane vás to na úroveň, kedy už budete mať realistické šance na dostatočne častý úspech.

Rovnako ako v príklade vyššie budú indície mať vždy na konci enumeráciu, teda správnu dĺžku odpovede. Napr. (7) znamená, že chceme jedno 7-písmenné slovo a (4,2,7) že chceme trojslovnú frázu so slovami dĺžok 4, 2 a 7.

  1. Ako každé pravidlo, aj toto má výnimky :)

Lekcie zo základov

V tejto časti si spravíme prehľad väčšiny základných typov indícií. Silne odporúčam si nimi prechádzať v uvedenom poradí.

Všeobecné dobré rady

Riešenie kryptickej indície zväčša zahŕňa skúšanie možností.

Kde presne je miesto, kde ju rozdeliť na wordplay a definíciu? Keď nevieš, vyskúšaj všetky možnosti, vrátane tých, čo na prvý pohľad vyzerajú nezmyselne. Ak je niekde pri začiatku alebo konci indície nejaká známa fráza, prednostne vyskúšaj strihať cez ňu, teda aby časť skončila v definícii a časť vo wordplay.

Ktoré slová v indícii sú mne známe indikátory? Aké operácie mi naznačujú? (Viď tabuľku nižšie!) Ak skúšam možnosť, že nejaké slovo chcem chápať ako indikátor nejakého typu operácie, zväčša mi to vynúti, že nejaké jeho okolie musí tiež byť súčasťou wordplayu, a tým zmenší počet možností, ako čítať zvyšok.

Ktoré slová pôsobia ako úplný nezmysel ktorý (skoro) určite nevie byť ani priama definícia, ani indikátor operácie? Ak nie sú ani jedno z toho, tak musia byť fodder. A potom niekde bezprostredne pred alebo za nimi musí byť niečo, čo sa dá prečítať ako inštrukcia, čo s nimi spraviť. Prešmyčkujeme ich? Čítame len niektoré z nich?

Aké čo najkratšie synonymá slov v indícii poznám? Krátke slová ako EX, IT, či IN sú vynikajúce "stavebné kamene" pri tvorbe komplikovanejších výsledkov. Čím kratšie slovo, tým častejšie ho budete v indíciách stretávať. A naopak, ak je v indícii "policeman", tak je omnoho väčšia šanca, že riešenie pracuje so slovom COP ako so slovom CONSTABLE.

V podobnom duchu si treba klásť aj otázku, ktoré slová z indície majú zaužívané značky alebo skratky. Vyššie spomínaný "policeman" (obzvlášť v britskej krížovke) môže byť napr. aj PC ("police constable"), DI ("detective inspector") a ak sú v pluráli, tak aj MET ("the Met" je londýnska Metropolitan Police).

Reference: typy indícií a bežné indikátory pre ne

typ indíciepríklady indikátorov
charades (skladanie po častiach)zväčša žiadne, občas spojky ako with, next to, joining,
ak má celá clue len dve slová, je to skoro vždy double definition
containers (slovo v slove)zvonka acquires, keeps, devours, hugs, boxes, envelops, goes across,
zvnútra in, visits, gets into, entering
hidden wordsseen in, found in, a bit of, sample of, tiež slová pre container zvonka
reversalaround, turned, brought back, coming back, reflected,
sprava doľava going west/left,
zdola hore going north/up, lifting, held up, coming up
deletionexcluding, loses, dropped, cut, without, cast (away)
homophonewe hear, said, audibly, on the air, reportedly
first/middle/last lettersfirst: head, opening, leader, capital (ak je veľké),
last: tail, closing, back,
first+last: mantle, outside, crust, edges
middle / without first+last: stripped, naked, insides of, heart, core
every second letterodd/even bits of, ignoring the odds, every second, regularly, periodically
anagramtakmer čokoľvek :) ale obzvlášť tieto:
pokazené: badly, upset, broken, damaged, cooked, oddly, drunk, smashed, off
hýbúce sa: about, mixed, worked, dancing
opravené: fixed, reshaped, revised, arranged

Viac tréningu